Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bejky – 27. Evropo, jásej

4. 05. 2010 9:45:45
Kníže Radoslav 48. mává na pozdrav vítězům a odezvou je skandování jeho jména. Vůbec si není jist, zda spí nebo bdí. Silně se štípne do pravého stehna. - Musí zatnout zuby, aby bolestí nevykřikl.

Slunce se již ubírá k západu a to je čas, kdy se má loučit s hosty. První přichází rozesmátý ruský prezident, kterému nikdo neřekne jinak než Báťuška. Teprve když kníže přimhouří oči, vidí, že v rukou Báťušky se cosi třpytí – velký zlatý klíč.

„Daragoj Radoslav. Já těbja chačů...“

Kníže nechápe co se děje, když přiskočí tlumočník (ještě si utírá rty od pěny piva) a překládá:

„Pan prezident Ruské federace vám nabízí připojení své země k nové sjednocené Evropě, pod vedením Jeho Výsosti. Jako důkaz odevzdává symbolický klíč od bran hlavního města a současně klíček od bezpečnostního kufříku raketových systémů.“

Po těchto slovech ruský prezident učinil něco, co dosud žádný vladař velké východní země dosud neučinil. Pokleká na jedno koleno a odevzdává zmíněné klíče.

Kníže je v rozpacích a pozvedává hosta na nohy. Teprve nyní přijímá dary a s Báťuškou absolvuje dvojitého Chruščova střihnutého polibky na tvář. Z úst je cítit silný odér konzumovaného piva.

„To není všechno,“ přerušuje slavnostní chvíli tlumočník. „Na obranu sídla evropského knížectví dává k dispozici trojici nejnovějších bitevníků MIG-G68. Již dal pokyn a během několika minut přistanou v těsné blízkosti arény. Pan prezident jen lituje, že nemůže ponechat k dispozici piloty. Jejich rodiče nedali povolení a musejí se vrátit domů.“

Pozn.: Stroje řady MIG-G patří mezi současnou špičku letecké techniky. Nejen startují a přistávají kolmo, ale i dosahují výšek oběžných drah kosmických stanic. Rychlost mnohonásobně překračuje rychlost zvuku. Při startu i letu vzniká přetížení až 68G.

Ke knížeti přiběhl rozrušený Peter Skalský, který zastává ve vládě místo ministra zahraničí a dodatečně byl jmenován na experta pro vědu a techniku. „Georgu, zastav přistání letadel. Aréna není stavěna na otřesy...“

Poslední slova již kníže Radoslav (civilním jménem Georg) neslyší v hluku vyvolaném přistávajícími stroji.

Aréna se zachvěla a ozvala se dutá rána.

Z několika míst vytryskly mohutné gejzíry vody.

„Pozdě,“ zaklel Peter Skalský a upaluje do rozhlasové kabiny. Odtud vyzývá soutěžící ke klidnému odchodu nouzovými východy. Z bezpečnostních důvodů je nutno postupně evakuovat i hlediště s výjimkou loží.

Naštěstí nedošlo k žádnému zranění. Ti, kdo zůstali na horních ochozech, byli svědky, jak se obrovská aréna pomalounku propadá a postupně mění ve stejně velký plavecký bazén.

Teprve na tiskové konferenci, která se koná za přítomnosti všech hostů v areálu letního kina, podává informaci Peter Skalský o tom, co se stalo. Celá aréna je usazena jako píst ve skalním masívu. Pod arénu se z podzemních rezervoárů napustí voda, která arénu nadzvedne nad okolní terén. O tom, že systém bude funkční i po dvou tisících letech nebylo pochyb. Přesto se stalo, že vibrace způsobené silnými leteckými motory, uvolnily pojistné ventily. Několik dní bude trvat, než se hladiny vyrovnají a voda z arény zmizí. Nabízí se druhá varianta, využít vzniklou nádrž pro koupání. Je léto a nejbližší podobný areál je daleko.

Tiskovou konferenci snímají všechny světové agentury. Televizní stanice TV Bejky odvysílala relaci ze summitu evropských hlav. Je v zájmu věci informovat veřejnost.

Centrem pozornosti je kníže Radoslav. Po počátečním váhání chytá druhý dech a odpovědi jsou jasné a přesvědčivé.

Na otázku, jak bude čelit případnému odporu s novým uspořádáním Evropy, nabízí originální řešení: „Každou revoltu uhasím po dobrém – kvalitním pivem značky Zlatej Bejk.“

Překvapivá odpověď byla na dotaz, kdo bude pilotovat nové MIGy: „Ten kdo vyhraje soutěž. Když dokázaly tato letadla dálkově ovládat děti z Ruska, proč by něco podobného nedokázaly naše děti.“

-------------------------------- <Pokračování příště>

Autor: Lubomír Fišer | úterý 4.5.2010 9:45 | karma článku: 7.78 | přečteno: 835x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Poezie a próza

Marcela Valouchová

Dveře

Dům jí poskytoval vše, co potřebovala. Byl tu nespočet dveří a za nimi místnosti, které mohla používat ke své libosti. Ráno si oblíbila salonek ve svěží zelené barvě. Bylo zde plno rostlin a některé z nich kvetly.

23.10.2017 v 7:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Filip Rychly

Satori v Podolí

Na plavecký stadion v Podolí docházím více či méně pravidelně již sedmnáct let. Za tu dobu se tam toho moc nezměnilo - nové šatní skříňky, místo kovových zámků čipy, z restaurace s výhledem na plavecký bazén posilovna.

23.10.2017 v 0:18 | Karma článku: 4.04 | Přečteno: 130 | Diskuse

Vojtěch Fišera

V rukojeti

Aarskogův-Scottův syndrom je vzácné onemocnění, u kterého dochází k narušení vývoje některých částí lidského těla. třeba abnormální vzhled, oči daleko od sebe, divný nos,krátký krk, malý vzrůst, vlastně to ani nesouvisí s článkem.

22.10.2017 v 11:07 | Karma článku: 6.85 | Přečteno: 125 | Diskuse

Tereza Špetlíková

Rolling Stones a jejich cesta ke hvězdám v obraze

Pětice kluků tvořící legendární Rolling Stones začínala tak, jako mnoho jiných kapel 60. let. Přesto se velmi rychle ukázalo, že právě oni se od většiny něčím odlišují.

22.10.2017 v 8:01 | Karma článku: 7.24 | Přečteno: 126 | Diskuse

Liběna Hachová

Obyčejný příběh jedné rodiny XVII.

Nezapomínejte, že málokdy a máloco je doopravdy tak, jak to na první pohled vypadá. A pak - každý má svou pravdu.

21.10.2017 v 19:00 | Karma článku: 10.10 | Přečteno: 354 | Diskuse
Počet článků 100 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 981
Středoškolský učitel. Pracuje a žije pro rodinu. I přes kruté rány osudu nezatrpkl a nadále zůstává optimistou.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.